Out of Sth

Breakin’ the Wall

Wystawa murali

przestrzeń miejska Wrocławia

„Beakin’ the Wall” to miejska scena projektu, do której zaproszona została grupa czołowych reprezentantów światowego nurtu urban artu: Mudwig (Bristol), Dem (Mediolan), Fefe Talavera (San Paulo/Madryt), Vova Vorotniov (Kijów), Escif (Walencja), Erica Il Cane (Bolonia), Zosen (Barcelona), SickBoy (Londyn) oraz Jiem (Lille). Poprzez realizowane murale zmierzą się oni z refleksją nad tożsamością i egzystencją pokolenia po 1989 i nad głośno celebrowaną rocznicą obalenia Muru Berlińskiego. Mimo, że we Wrocławiu nie trzeba było obalać podobnej betonowej konstrukcji, pewne jest, że niejeden mur przed nami do zburzenia. Podobnie jak berlińczycy walczą ze swoimi demonami z przeszłości, tak samo my mieszkańcy Wrocławia, napiętnowani burzliwą historią miasta, mamy niejeden problem do zrewidowania i skonfrontowania. Druga wojna światowa oraz powojenne losy miasta odcisnęły piętno na świadomości mieszkańców byłego Breslau. Czym był i nadal jest ośrodek miejski w którym żyjemy? Wrocław dla młodych ludzi jest miastem z czystą kartą, obciążenia historyczne traktują jako wyzwanie, nie wadę. Jeżeli nasze życie uwarunkowane jest historią miejsca, w którym żyjemy, to właśnie stolica Dolnego Śląska jest idealnym miejscem do tej konfrontacji.

„Breakin’ the Wall” jest głosem pokolenia, ludzi wrażliwych, tolerancyjnych, pragnących zmiany. Parafrazując Mahatma Ghandi`ego: „You must be the change, you wish to see”, mówimy, pokazujemy, obnażamy nasze współczesne mury, niekoniecznie te z cegły i betonu, bo znacznie gorsze są mury w naszych głowach, a z jaką skutecznością jesteśmy w stanie je kruszyć, będzie sprawdzianem kosmopolityczności Wrocławia, a idąc dalej, autentycznym testem naszej społeczności i jej miejsca w Europie.

Kuratorzy: Jaoanna Stembalska i Sławek ZBK Czajkowski
Scena muralowa “Breakin’ the Wall” będzie się rozwijać do czerwca. Na wrocławskich murach, na Nadodrzu i w jego okolicach powstanie w sumie kilkanaście wielkoformatowych realizacji malarskich.

NA MAPIE ZAZNACZONO MURALE, KTÓRE DOTYCHCZAS POWSTAŁY W RAMACH PROJEKTU

JUŻ WKRÓTCE WE WSZYSTKICH GALERIACH BWA WROCŁAW, PUNKTACH INFORMACYJNYCH, A BYĆ MOŻE RÓWNIEŻ DWORCACH I HOSTELACH DOSTĘPNA BĘDZIE ALTERNATYWNA MAPKA WROCŁAWIA – BWA WROCŁAW ART TOUR, DZIĘKI KTÓREJ ZLOKALIZUJECIE WSZYSTKIE MURALE ZREALIZOWANE PODCZAS OBU EDYCJI OUT OF STH

Murale [autor zdjęć JUST / JUST.EKOSYSTEM.ORG]:

Video [montaż i kamera ZBIOK]:

Artyści

Dem / Mediolan

Jako współczesny alchemik DEM tworzy dziwaczne stwory, surrealne postacie, mieszkańców niewidocznych powłok świata ludzi. Eklektyczne i zabawne, poprzez ścienne malowidła, ilustracje i instalacje nasycone alegorycznym językiem, DEM pozwala widzowi znaleźć klucz do tego enigmatycznego i tajemniczego świata.

Mistycyzm, surrealizm, żonglerka znaczeniami, wynikają z obranego przez artystę, sposobu życia, oraz faktu traktowania malarstwa, sztuki w ogóle, jako narzędzia, którym można burzyć, budować, uśmiercać i ożywiać. Oprócz malowania w przeznaczonych do rozbiórki budynkach i fabrykach, które stanowią idealne tło dla jego prac, DEM gościnnie pojawił się w Goteborg’s Oro Gallery oraz brał udział w takich wystawach jak Street Art, Sweet Art (PAC, Mediolan), Nomadaz (Scion Gallery, Los Angeles) i CCTV (Aposthrofe Gallery, Hong Kong).

DemErica il Cane & Dem / Breaking the Wall / OutofSth.org from Zbiok on Vimeo.

Erica Il Cane / Bolonia

Włoski rysownik, grafik, twórca wielkoformatowych realizacji malarskich.

Erica Il Cane jest artystą o dużej wrażliwości, jest aktywnym propagatorem wegetarianizmu, oraz praw zwierząt, co niezwykle mocno emanuje z twórczości włoskiego artysty.

Maluje i rysuje zwierzęta, lub inaczej to ujmując: ludzi ich emocje, czyny, ubrane w zwierzęce maski. Delikatne, proste ale nie banalne treści, koncertują się na naszych emocjach, skłaniając ludzi do refleksji nad tragizmem naszego istnienia.

Erica Il Cane


Erica il Cane & Dem / Breaking the Wall / OutofSth.org from Zbiok on Vimeo.

Escif / Walencja

(XLF) pracuje jako niezależny designer i rysownik, na Uniwersytecie w Walencji wykłada zagadnienia sztuki publicznej. Od 1997 roku działa jako malarz uliczny. W ostatnich latach zwiedził Maroko, Południową Amerykę, znaczną część Europy i Kubę. Jak sam twierdzi w każdym z tych miejsc zostawił cząstkę siebie w postaci murali, obrazów i rysunków, a każde z nich miało wpływ na jego twórczość. Do prostych szkiców używa małego zeszyt i długopisu. Cytując Picassa, mówi „ inspiracja istnieje, ale musi zastać Cię przy pracy”. Szkice Escif-a nie są końcowym efektem, ale stadium pośrednim pomiędzy jego głową i realizacjami na ulicy. Artysta uważa, że improwizacja jest konieczna aby móc skontekstualizować swoją pracę. Sztuka uliczna wciąż ma wiele do przekazania i jako że jest mniej ceniona niż inne formy malarstwa, jeszcze nie rozwinęła całego swojego potencjału.

Escif

Fefe Talavera / Madryt

Fefe Talavera, malarka, performerka, wychowała się w Sao Paulo, obecnie mieszka i pracuje w Madrycie. Głównym tematem jej prac są demoniczne potwory – malarskie metafory, podświadomych ludzkich emocji – strachu, złości, pożądania. Jej twórczość jest głęboko zakorzeniona w tradycyjnym języku wizualnym rdzennych mieszkańców Brazylii, wzbogaconym doświadczeniem egzystencji w ogromnej i brutalnej metropolii jaką jest Sao Paulo.

Jej oryginalna energia znalazła ujście w dziwnym, podobnym do tribal stylu, który rozwinęła bardziej podczas pracy na ulicy niż w czasie studiów na Akademii Sztuk Pięknych FAAP w Sao Paulo. Przestrzeń publiczna dla młodej artystki jest medium komunikacji, oraz platformą własnej ekspresji.

Fefe Talavera

Jiem / Lille

Pochodzący z Francji artysta, który jako nastolatek odkrył graffiti i już wtedy postanowił rozwijać swoją twórczość w tej estetyce, z czasem zaczął malować także na płótnie i papierze. Zainspirowany popularnym malarstwem i sztuką marginesu rozwinął swój ilustracyjny, oniryczny i prosty styl, szczególnie widoczny w jego muralach. W odróżnieniu od tradycyjnego graffiti, realizacje te są bardziej przystępne dla mieszkańców, mogą więc odegrać ważną rolę w demokratyzacji sztuki. Po Rennes i Paryżu, Jiem osiedlił się w Lille na północy Francji gdzie wraz z kilkorgiem przyjaciół otworzył niezależną galerię – księgarnię. “Le Cagibi” organizuje wystawy, zapraszając także artystów sceny graffiti. Obecnie Jiem przeprowadza się do Kanady aby odkryć nowy kontynent i spełnić swoje marzenie: zwiedzić północno – amerykańskie tereny przemysłowe z licznymi kontenerami i wagonami, idealnymi do zamalowania.

Jiem

Mudwig / Bristol

Mudwig Dans, jest artystą przewrotnym, uwielbia zabawę kontekstem. Jest wizualnym mani- pulatorem, z doskonałym wyczuciem obrabianego materiału.

Pochodzący z Bristolu artysta posługuje się symbolami popkultury, najczęściej tymi najmniej ciekawymi i interesującymi z artystycznego punktu widzenia, następnie uzupełniając je fi- guratywno-abstrakcyjnymi rysunkami.

Ostatecznym rezultatem jest wybuchowa mieszanka, ironicznych, zaskakujących form graficz- nych, z kompletnie nowym znaczeniem.

Mudwig

Sickboy / Londyn

Częściowo zainspirowany psychodelią, architekturą lat 60-tych i 70-tych, jak np. projektami awangardowej grupy architektonicznej Archigram, Sickboy zawsze eksperymentuje z różnymi materiałami, jak kolorowy winyl, którego używa do instalacji okiennych i tworzenia ilustrowanych light boxów. Mieszka w Bristolu, jest członkiem i założycielem grupy graffiti UK – AAGH. „Nigdy nie maluję ze szkicu”, mówi. „Używam go tylko do rozwinięcia wizualnego słownictwa. Przechodzę przez pewne etapy i na pewno rysuję więcej w zimie, jako że pogoda dusi twoją kreatywność w kwestii malowania na zewnątrz, więc miło jest skupić się na szkicach”. Jego szkice są pomysłami, które wzbogaca w późniejszym czasie na komputerze lub używając tych motywów w malarstwie.

Sickboy

Vova Vorotniov / Kijów

Vova Vorotinov, znany również pod pseudonimem Lodek, jest modelowym przykładem kierunku, który obrała współczesna sztuka ukraińska. Agresywny czasami radykalny styl, którym posługuje się młody artysta, jest papierkiem lakmusowym tendencji panujących w społeczeństwie.

Niepewne czasy oraz tęsknota za starym porządkiem, głośno podkreślane przez starsze pokolenia są widoczne w wizualnych wpływach, oraz inspiracjach artysty, lecz występują tu na płaszczyźnie wizualnej. Mentalnie Vova Vorotniov, jest obywatelem Europy, z premedytacją wykorzystującym określone kody wizualne, budując ironiczny pejzaż otaczającego go świata.

Vova Vorotniov

Zosen / Barcelona

Pochodzący z Argentyny, aktywista uliczny, performer, malarz, grafik. Zosen jest jednym z pierwszych artystów, który w połowie lat 90-tych, w opozycji do graffiti zaczyna uprawiać malarstwo na ulicach Barcelony. Jest ojcem chrzestnym tzw. stylu barcelońskiego–radykalnego sposobu uprawiania sztuki w przestrzeni miasta, jako miejsca przyjaznego ludziom, kreowanego przez nich samych, w opozycji dla pieniędzy i wizualnego terroryzmu korporacji.

Sztuka katalońskiego artysty, jest mocno osadzona w lokalnej kulturze, tradycji, oraz alternatywnych ruchach społecznych, których Zosen jest aktywnym działaczem.

Zosen